Téměř 30 let jsem jedla maso a nelze popřít, že existují chutě, které si pamatuji a které se snažím najít někde ve veganských ekvivalentech. Někdy se mi podaří spojit chuť s masovými pokrmy, a někdy ne, a to je také v pořádku. Dnes jsem to však udělala – veganské jelito je něco, co mi ukradlo srdce. Jednoduché přísady a velmi snadná příprava mě šokovaly. Vážně nepotřebujete kulinářské dovednosti, aby bylo toto jídlo úspěšné.
Samozřejmě ze zřejmých důvodů tvaru jelita nedostaneme, ale pamatujte, že zde používáme 100% rostlin! Textura jelita je velmi podobná originálu a smažení na pánvi mu dodává ještě větší křupavost a to je skvělé! Co mohu říci, myslím, že i starší konzervativní generace to bude milovat!
TVAR – na fotkách jsem mu schválně nedala podlouhlý tvar, chtěla jsem, abyste viděli, jak hezky se smaži. Můžete si ji však tvarovat, jak se vám líbí, nebo můžete nádivku jednoduše restovat, aniž byste ji tvarovali – vše je o chuti! Počkejte, až jelito vychladne, a poté bude kompaktnější.
POHANKA – je jednou z mých oblíbených obilovin, má velmi výraznou chuť a je velmi zdravá! Pokud ji ale nemate rádi, můžete experimentovat s jinými druhy krup. Nezapomeňte však, že chuť se určitě změní, protože chuť jelita definuje právě pohanka.
SUROVINY
- 1 šálek pohanky
- 1,5 plechovky červených fazolí
- 3 střední cibule
- 3 bobkové listy
- 5x nové koření
- 1x lžíce uzené papriky
- 1 lžíce majoránky
- 5 lžic sojové omáčky
- 2 stroužky česneku
- sůl pepř
VEGANSKÉ JELITO – PŘÍPRAVA
- Vařte pohanku spolu s bobkovým listem a novým kořením, po uvaření vyhoďte koření. Konzervované fazole rozmixujte do hladka. Glazujte cibuli na pánvi a okamžitě přidejte sůl a pepř, aby byla měkká. Když bude sklovitá, přidejte papriku, majoránku a česnek a odstavte z ohně.
- Pohanku, fazole a cibuli smíchejte se sojovou omáčkou a dochutte soli a peprem.
- Nakonec před podáváním na talířích to celé ještě několik minut osmažte na pánvi.
Veganské jelito podávejte s chlebem a hořčicí nebo s bramborami a vařeným zelím. Dobrou chuť!